ŚWIETLICA SZKOLNA

w czasie pandemii COVID-19

Organizacja pracy świetlicy z uwzględnieniem wytycznych MZ, MEiN i GiS

​Założenia organizacyjne:

• Rodzic lub opiekun prawny powinien zapisać ucznia do świetlicy szkolnej składając WNIOSEK O UDZIAŁ DZIECKA W ZAJĘCIACH ŚWIETLICOWYCH (druki dostępne w świetlicy oraz na stronie internetowej szkoły, zapisy do 30 września)

• Do świetlicy przyjmuje się uczniów, którzy pozostają w szkole dłużej ze względu na:

- czas pracy rodziców,

- inne okoliczności wymagające zapewnienia opieki w szkole;

• Ze świetlicy szkolnej mogą korzystać dzieci rodziców pracujących. Pobyt dziecka w świetlicy jest nieodpłatny.

• Uczniowie mogą korzystać z opieki w świetlicy w godz.: 6:30 – 16:30.

• Zajęcia świetlicowe organizowane są systematycznie, zgodnie z planem pracy i dnia.

• Zajęcia świetlicowe mogą odbywać się poza świetlicą na świeżym powietrzu, szczególnie gdy pozwalają na to warunki pogodowe.

• Na 25 uczniów przypada jeden wychowawca, w momencie gdy grupa jest liczniejsza dochodzi kolejny wychowawca.

• Uczniów klas 1-3 przyprowadzają do świetlicy nauczyciele prowadzący ostatnią lekcję

z tymi uczniami.

• Rodzice dziecka mają obowiązek zaopatrzyć dziecko w indywidualną osłonę nosa
    i ust do zastosowania w przestrzeni wspólnej szkoły oraz w przestrzeni publicznej, jak również w czasie dowozu dziecka do szkoły.

• Rodzice czekają przed szkołą na przyjęcie dziecka, zachowując przepisowe odległości (min. 1,5m )

• Uczniów w świetlicy szkolnej obowiązują ogólne zasady higieny: niepodawanie ręki na powitanie, częste mycie rąk, ochrona podczas kichania i kaszlu oraz unikanie dotykania oczu, nosa i ust.

• Uczniowie zobowiązani są do częstego mycia rąk wodą z mydłem, szczególnie przed przyjściem na świetlicę, po jej opuszczeniu, po powrocie ze spaceru, przed posiłkiem oraz po skorzystaniu z toalety.

• Uczniowie przebywający w świetlicy posiadają:
    - własne przybory, które w czasie zajęć mogą znajdować się na stoliku lub w tornistrze, nie mogą wymieniać się nimi między sobą;
    - własne jedzenie i picie, którym nie dzielą się z innymi.

• Jeżeli u ucznia zaobserwuje się objawy mogące wskazywać na infekcje dróg oddechowych, w szczególności gorączkę, kaszel, następuje izolacja ucznia do odrębnego pomieszczenia   z zapewnieniem minimum 1,5 m odległości od innych osób. Niezwłocznie powiadomiony zostaje rodzic/opiekun prawny o konieczności odebrania ucznia ze szkoły.

• Świetlicę należy wietrzyć (nie rzadziej, niż co godzinę w trakcie przebywania dzieci                  w świetlicy), w tym w szczególności przed przyjęciem dzieci oraz po przeprowadzeniu dezynfekcji .

Zadania świetlicy szkolnej:

• Świetlica szkolna pełni rolę opiekuńczo-wychowawczą przed i po lekcjach od poniedziałku do piątku za wyjątkiem dni ustawowo wolnych od pracy, wakacji i ferii zimowych.

• Wspomaga i uzupełnia pracę szkoły we wszystkich jej zakresach, tj. w zakresie opieki, wychowania, dydaktyki oraz w zakresie oddziaływań profilaktyczno-terapeutycznych.

• Zapewnia wychowankom warunki do bezpiecznej zabawy, odpoczynku i samodzielnej pracy oraz umożliwia wszechstronny rozwój osobowości.

• Zajęcia w świetlicy rozwijają, uczą współpracy w grupie, odpowiedzialności za mienie wspólne oraz zasad dobrego zachowania.

• Zapewnia uczniom zorganizowaną opiekę wychowawczą, kształtuje właściwe postawy społeczno-moralne oraz nawyki kultury życia codziennego.

• Wdraża uczniów do pożytecznego organizowania sobie wolnego czasu, wyrabia nawyki kulturalnej rozrywki, sportu i zabawy na świeżym powietrzu.

• Umożliwia ujawnienie i rozwijanie zamiłowań, zainteresowań i uzdolnień uczniów.

• Upowszechnia zasady kultury zdrowotnej, kształtuje nawyki higieny oraz dbałości o zachowanie zdrowia.

• Daje sposobność skorzystania z pomocy wychowawców lub rówieśników i odrobienia zadań domowych, powtórzenia materiału i przygotowania się do lekcji.

Prawa  i obowiązki ucznia przebywającego w świetlicy:

Uczeń ma prawo do:

• Respektowania swoich praw i obowiązków;

• Uczestnictwa we wszystkich organizowanych zajęciach, zabawach i imprezach;

• Rozwijania samodzielności, samorządności oraz społecznej aktywności;

• Rozwijania swoich zainteresowań, zamiłowań i uzdolnień;

• Życzliwego, podmiotowego traktowania;

• Swobody w wyrażaniu myśli i przekonań;

• Uzyskania pomocy w przypadku trudności w nauce;

• Bezpiecznie zorganizowanej opieki wychowawczej;

• Poszanowania godności osobistej.

Uczeń ma obowiązek:

• Słuchać nauczycieli.

• Bezpiecznie się bawić.

• Stosować formy grzecznościowe.

• Dbać o ład i porządek, odkładać rzeczy na miejsce.

• Szanować mienie własne i wspólne.

• Korzysta z gier i przyborów za pozwoleniem nauczyciela.

• Nie krzyczeć, nie obrażać innych, nie bić się.

• Uczestniczyć w zajęciach.

• Nie opuszcza świetlicy bez zgody nauczyciela.

Dokumentacja świetlicy szkolnej

• Roczny plan pracy świetlicy szkolnej.

• Ramowy rozkład dnia Świetlicy szkolnej.

• Dziennik zajęć świetlicowych.

• Deklaracja zgłoszenia dziecka do świetlicy szkolnej.

• Upoważnienie do odbioru dziecka wraz ze zgodą na przetwarzanie danych osobowych.

• OŚWIADCZENIE-UPOWAŻNIENIE do odbioru dziecka przez osobę niepełnoletnią.

• Regulamin świetlicy szkolnej.

Postanowienia końcowe

Regulamin świetlicy jest dostępny u nauczycieli świetlicy, dyrektora szkoły i na stronie internetowej szkoły.

Uwaga!

Świetlica nie ponosi odpowiedzialności za pozostawione w niej rzeczy.

Wyprawka

Druki do pobrania

Świetlica - wniosek o udział dziecka w zajęciach świetlicowych
ikonka dokumentu PDF - link do: Wniosek o udział dziecka w zajęciach świetlicowych - do pobrania w pdf